The 2019 South Dakota high school soccer all-state teams have been announced by the South Dakota High School Coaches Association.

Soccer for the season has come to a close with Sioux Falls Roosevelt (AA Boys), Yankton (AA Girls), and Tea Area (A Boys, A Girls) claiming championships. 11 players from those championship teams have been selected as part of the All-State rosters for their classes.

Tea Area had an impressive nine total players picked between the all-state and honorable mentions list. The Tea girls placed four on the first-team with one honorable mention, while the Tea boys had two on each list.

In total, 38 athletes from the Sioux Falls area have been chosen this season. The full list is below courtesy of Brian Haenchen of the Argus Leader.

2019 South Dakota High School Soccer All-State Soccer Teams

CLASS AA GIRLS

ALL-STATE:

  • Emma Avery, Sr., RC Central
  • Hattie Giblin, Sr., Roosevelt
  • Jaiden Boomsma, Sr., Yankton
  • Janaina Zanin, Sr., Pierre
  • Kalista Kocmick, Sr., Brandon Valley
  • Karoline Riisnaes, Jr., RC Central
  • Megan Fastenau, Jr., Aberdeen Central
  • Payton King, Sr., RC Stevens
  • Payton Wolfgram, Sr., Yankton
  • Sadie Fedders, Sr., Yankton
  • Sierra Barkus, Jr., O’Gorman

Honorable Mention

  • Alexa Henry, Sr., RC Central
  • Bresha Keegan, So., RC Stevens
  • Brittnay Degroot, Sr., Aberdeen Central
  • Caroline Titze, Jr., Mitchell
  • Emily Rystrom, Sr., Brookings
  • Kelsey Oswald, Sr., Yankton
  • Lily Peterson, Sr., Harrisburg
  • Macie Haggerty, Jr., Roosevelt
  • Madison Wuebben, Sr., Yankton
  • Mariah Siem, Fr., Lincoln
  • Sommer Anderson, Sr., Lincoln

CLASS AA BOYS

ALL-STATE:

  • Alex Kowalski, Jr., Watertown
  • Baht Khin, Sr., Huron
  • Cole Van Holland, Sr., Harrisburg
  • Erik Keohane, Sr., RC Central
  • Henry Juarez, Sr., Roosevelt
  • Imani Sungura, Sr., Washington
  • Jeremie Benson, Sr., Washington
  • Jesse Van Hemert, Sr., Brandon Valley
  • Reece Meister, Sr., Aberdeen Central
  • Riley Aarbo, Jr., O’Gorman
  • Suad Smajlovic, Sr., Roosevelt

Honorable Mentions

  • Bridger Roberdeau, Jr., Spearfish
  • Cameron Ahartz, Jr., Pierre
  • Carson Woods, Jr., Lincoln
  • Chris Bauer, Sr., RC Stevens
  • Christian Budig, Jr., Yankton
  • Darius Cooper, Sr., Washington
  • Kale Dennis, Jr., Sturgis
  • Luke Burch, Jr., Brandon Valley
  • Patrick Stys, Jr., O’Gorman
  • Ryan Rafferty, Sr., Spearfish
  • Ty Horner, Sr., Aberdeen Central

Class A Girls

ALL-STATE:

  • Bailee Robins, Sr., St. Thomas More
  • Brooklyn Deckert, So., Tea Area
  • Cierra Stueven, Sr., Tea Area
  • Des Patzwold, Sr., Tea Area
  • Ellie Schock, Sr., Sioux Falls Christian
  • Jada Van Overbeke, Jr., West Central
  • Kayla Aymar, Sr., Tea Area
  • Lily Sidel, So., West Central
  • Logan Pokorny, Sr., St. Thomas More
  • Moriah Harrison, Fr., Sioux Falls Christian
  • Raegen Altman, Fr., Garretson

Honorable Mention:

  • Cambell Fischer, Fr., West Central
  • Ivey Winkler, So., Dakota Valley
  • Kaitlyn Kuhnert, So., Tea Area
  • Kaycie King, Jr., Garretson
  • Megan Brady, Fr. Vermillion
  • Savannah Rosales, Sr. Belle Fourche
  • Tessa Van Overbeke, Fr., West Central
  • Vivian Hurd, Jr., St. Thomas More

Class A Boys

ALL-STATE:

  • Tyler Prins, Jr., Sioux Falls Christian
  • Tyson Reitsma, So., Sioux Falls Christian
  • Will Unruh, Sr., Sioux Falls Christian
  • Ryan Del Monaco, So., Tea Area
  • Brady Pfeifer, Sr., Tea Area
  • Jacob Chaussee, Sr., Vermillion
  • Sam Ward, Sr., Vermillion
  • Andrew Evans, Sr., St. Thomas More
  • Sam Evans, Sr., St. Thomas More
  • Josiah Trimble, Jr., Belle Forche
  • Austin Jones, Sr., Groton Area

Honorable Mention:

  • Brady Martinez, Sr., Vermillion
  • Brayden Thompson, Sr., Tea Area
  • Bryton Schlunsen, Sr., Tea Area
  • Cade Gehman, Sr., Hot Springs
  • Chris Oostra, Jr., Sioux Falls Christian
  • Collin Claasen, Sr., Sioux Falls Christian

Sign Up for Our Newsletter

Enter your email to receive the latest news, contests, concert announcements and more directly to your inbox!